Ambasadori Xhakaliu i Dorëzoi Kredencialet

Ambasadori i ri i Republikës së Kosovës në Gjermani, Skender Xhakaliu, u takua me presidentin e Republikës Federale të Gjermanisë, Joachim Gauck, dhe zyrtarisht i dorëzoi letrat kredenciale si ambasador.

Ambasadori Xhakaliu u prit me nderimet më të larta shtetërore nga presidenti gjerman Joachim Gauck, thuerht në një njoftim shtypi të Ministrisë së punëve të Jashtme të Kosovës (MPJ).

NDËRLIDHUR

Në një bisedë tejet miqësore, presidenti gjerman i uroi ambasadorit Xhakaliu mirëseardhje dhe shprehu bindjen e tij se marrëdhëniet tashmë shumë të mira ndërmjet dy shteteve do të thellohen edhe me tej.

Me këtë rast ambasadori Xhakaliu dhe presidenti gjerman Gauck, biseduan rreth zhvillimeve të fundit në Republikën e Kosovës me ç´rast presidenti gjerman theksoi se shteti i tij vazhdon të mbetet e përkushtuar në përkrahjen e shtetit të Kosovës për ndërtimin e institucioneve demokratike.

Presidenti Gauck shtoi se Gjermania do të ofrojë mbështetjen e saj te plotë për integrimin e mëtutjeshëm të Kosovës në institucionet euroatlantike.

Në fjalën e tij, ambasadori Xhakaliu përcolli përshëndetjet e presidentes Jahjaga dhe urimet e sinqerta të popullit dhe të qeverisë së Republikës së Kosovës.

Ambasadori Xhakaliu theksoi synimin e pandërprerë të Kosovës që si shtet i lirë dhe demokratik të vazhdojë thellimin marrëdhënieve me shtetin gjerman, mbështetur në miqësinë dhe respektin e madh të popullit të Kosovës për popullin gjerman, thuhet në komunikatën shpërndarë mediave nga MPJ.

Në ceremoninë në Pallatin Bellevue, ambasadori Xhakaliu u shoqërua nga i gjithë stafi  diplomatik dhe konsullor në Berlin.

ETIKETA

20 Qershor 2012 - 13:31

Gazeta JnK 20/06/2012 - 13:31
NDËRVEPRIMI0

Ambasadori Xhakaliu i Dorëzoi Kredencialet

by Gazeta JNK
NA NDIQNI

Send this to a friend