// E premte ORA 21:20

13,839

3 Prill 2017

Zona e Lirë e Kontrabandës në Veri të Kosovës

Emisioni ‘Drejtësia në Kosovë’ transmetoi një hulumtim disamujor për kontrabandën me naftë në pjesën veriore të Kosovës.

Emisioni paraqet detajet për çmimet e naftës në veriun e Kosovës duke sjellë dëshmi filmike për çmimet në këtë zonë. Shitësit e karburanteve janë filmuar duke treguar ofertat për naftë e cila varion për disa herë me çmimet në zona të tjera.

Në zona të tjera, gazetarët sjellin dëshmi për çmimet më të lira për pijet e gazuara dhe ato energjike ndërsa reportazhi sjell edhe pamje të rrugëve ilegale të cilat janë duke u përdorur në veriun e vendit.

Emisioni dëshmon edhe paaftësinë e institucioneve të vendit për ta luftuar dukurinë e kontrabandës në veri. Dëshmitë se policia nuk reagon në rast të raportimit të kontrabandës dhe raste konkrete kur policët janë sulmuar mund të ndiqen gjatë këtij reportazhi.

NDËRLIDHUR

zgjedhjet lokale 2017
 

VIDEO – Dyshime për ‘Tren Bullgar’ në Junik

Në qendrën e votimit në shkollën “Edmond Hoxha” në Junik, dje gjatë procesit të votimit është vërejtur mungesa e një fletëvotimi. Kjo ka ngritur dyshime për praninë e fenomenit të quajtur “treni bullgar” në këtë qendër të votimit. Një video e dërguar në KALLXO.com brenda kësaj qendre të votimit tregon një situatë në të cilën […]

blerja e votave
 

Arrestohen Dy Persona pas Raportimit të KALLXO.com

Policia e Kosovës i ka arrestuar dy persona pas raportimit të KALLXO.com për skandalin në Fushë Kosovë ku qytetarëve u është ofruar kafe e ushqim në këmbim të votës për kandidatin e PDK-së. Arrestimin për KALLXO.com e konfirmoi prokurori nga Prokuroria Themelore në Prishtinë, Kujtim Munishi. “Dy persona janë arrestuar dhe janë duke u intervistuar […]

zgjedhjet lokale 2017
 

Vëzhguesi Pi Duhan Brenda Qendrës së Votimit

KALLXO.com ka regjistruar dy raste në Prizren ku zyrtarët e KQZ-së janë parë duke pirë duhan brenda qendrave të votimit. Në rastin e parë, një komisioner shihet duke tymosur në korridor të shkollës “Gjon Buzuku”. Ndërsa në rastin e dytë, në qendrën e votimit në shkollën “11 Marsi”, personi përgjegjës për spërkatjen e gishtave të […]

zgjedhjet2017
 

Ferizajasi nuk Lejohet të Votojë

Fehmi Mehmeti, qytetar nga Ferizaj, nuk është lejuar të votojë për shkak se në gishtat e tij ka shenja të dritës fluoreshentë. Në një deklaratë për KALLXo.com ai pretendon se i ka ndihmuaR gruas për të votuar në një qendër tjetër. Me gjithë insistimin, ai nuk është lejuar të votojë ndërsa pas deklaratës Mehmeti ka […]

TË FUNDIT

PZAP
 

Lista Serbe Dënohet me 22 Mijë Euro

Një spot zgjedhor që bënte thirrje për votë për Listën Serbe dhe i cili në kuadër të spotit përmbante fjalët “Vota për Listën Serbe është votë për Serbinë në Kosovë dhe Metohi”, i ka kushtuar me 22 mijë euro gjobë partisë me seli në veri të vendit. BIRN dhe Internews Kosova më 18 tetor ka […]

dosja "Tahiri"
 

Vendimi Gjyqësor që Rrëzon Pretendimet e Saimir Tahirit

Në vitin 2015, ish-ministri Saimir Tahiri deklaroi se nuk kishte të dhëna që Habilajt kishin precedentë në momentin që u shiti makinën, por një vendim i Gjykatës së Vlorës i vitit 2005 tregon se Moisi Habilaj u hetua pasi gjurma e gishtit të tij u gjet mbi pakot me 53 kg kanabis, por ia hodhi drejtësisë me vetëm 10 muaj burg.

krahasim
 

Rënia e Sokol Bashotës 2013- 2017

Sokol Bashota, kandidat i Partisë Demokratike të Kosovës për Komunën e Klinës, ka pësuar rënie në numrin e votave të fituara në zgjedhjet lokale të vitit 2017 në krahasim me ato të zgjedhjeve të vitit 2013. Nga rezultatet preliminare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve ku janë numëruar mbi 96 përqind të vendvotimeve, Bashota mori 6 […]

kriza në kataloni
 

‘Puigdemont Nuk do të Ketë Asnjë Pushtet të Shtunën’

Presidenti separatist i Katalonisë, Carles Puigdemont nuk do të ketë më asnjë pushtet të shtunën, pasi Senati të autorizojë pezullimin e autonomisë së këtij rajoni, deklaroi sot zëvendëspresidentja e Qeverisë spanjolle, Soraya Saenz de Santamaria. “Presidenti i Generalitat (ekzekutivi katalanas), nuk do të ushtrojë më funksionet pasi të publikohet kjo marrëveshje”, deklaroi Soraya Saenz de […]

 

Ngritja Meteorike e Gazmend Muhaxherit 2013- 2017

Gazmend Muhaxheri, kandidat Lidhjes Demokratike të Kosovës për Komunën e Pejës, ka shënuar rritje të konsiderueshme të votave në zgjedhjet lokale të vitit 2017 në, krahasim me ato të zgjedhjeve të vitit 2013. Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Muhaxheri në zgjedhjet e 22 tetorit sivjet fitoi 21 mijë e 568 vota, përkatësisht 50,31 përqind të […]

Tash

NA NDIQNI

'Puigdemont Nuk do të Ketë Asnjë Pushtet të Shtunën'

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend