// E premte ORA 21:20

111,908

4 Nëntor 2016

Vrasja e Ramiz Hoxhës në Vitin 1998

Emisioni “Drejtësia në Kosovë” solli hulumtimin ekskluziv për vrasjen e Ramiz Hoxhës nga Bellanica e Malishevës në vitin 1998.

Si ndodhi vrasja e Ramiz Hoxhës? Për këtë flasin dëshmitarët që ishin prezentë në ditën kritike.

“Drejtësia në Kosovë” solli rrëfimet e dëshmitarëve të cilët flasin për ngjarjet që ndodhën në tetorin e vitit 1998 në oborrin e xhamisë së fshatit Bellanicë.

Hulumtimi tregon për konfliktin në të cilin u përfshinë banorët e Bellanicës me personat e maskuar me veshje me emblema të UÇK-së.

Si çoi konflikti verbal deri në vrasje? Rrëfen Hajriz Hoxha, vëllai i të vrarit Ramiz Hoxha. Çka kishte parë dhe dëgjuar ditën kur iu vra vëllai nga personat e maskuar? Për ku ishin nisur me makinën e personave me maska Ramiz Hoxha dhe pse nuk kishin ndalur në odën e Ramiz Hoxhës?

Emisioni i solli rrëfimet e dy djemve të Ramiz Hoxhës. Ku u gjet i vrarë babai i tyre?

Ku e kishte parë Fatmir Limajn, djali i Ramiz Hoxhës, çka kishin folur ai me Limajn?

Çka thotë Fatmir Limaj lidhur me pretendimet e familjes Hoxha dhe aktakuzën e Prokurorisë Speciale për krime lufte?

Ndiqni rrëfimet ekskluzive për këtë krim që e bëri tash e 17 vjet Malishevën të flasë vesh më vesh.

NDËRLIDHUR

ferizaj
 

Aksident në Ferizaj (Foto)

Një person është lënduar në një aksident i cili ka ndodhur para pak minutash në Ferizaj. Sipas dëshmitarëve në vendin e ngjarjes vetura është aksidentuar me një objekt banimi. Ende nuk dihen shkaqet që kanë quar deri te ky aksident. Në vendin e ngjarjes shihet se kanë dalë njësitë e zjarrfikësve dhe ato të Policisë […]

moti
 

Moti i vranët dhe me shi, sot dhe dy ditët e ardhshme

Sipas parashikimeve gjatë ditës së sotme, temperaturat minimale do të sillen nga 12 deri në 14 gradë celsius, ndërsa maksimalet nga 21 deri në 25 gradë celsius. Ditëve në vijim mbi vendin tonë do të formohen zona jo stabile nga fushat e presionit të ulët të cilat janë shtrirë mbi Evropën perëndimore dhe Mesdhe. Nën […]

ekiosku
 

Në Pozhoran të Vitisë përurohet E-Kiosku

Zëvendës drejtoresha e misionit të USAID-it Lisa Magno do të vizitojë Vitinë. Gjatë qëndrimit të saj në këtë komunë Zv. drejtoresha Magno do të merr pjesë në hapjen e e-kioskut të gjeneratës së 2-të në Pozharan, dhe do të mbajë fjalim me rastin e Leksioneve të Mësuara nga Indeksi i Konkurentshmërisë së Komunave në Viti. […]

Uje
 

Kjo lagje e Prishtinës sot nuk do ketë ujë

Komuna e Prishtinës ka bërë të ditur se pas investimeve të bëra në rrjetin e ujësjellësit, kanalizimit fekal dhe atmosferik në rrugën “Fehmi Agani”, është koha për kyçjen e gypit të ri në sistem të ujësjellësit Si rrjedhojë Komuna ka njoftuar se sot do të ketë ndërprerje të furnizimit me ujë për këtë lagje në […]

integrimi etnik
 

Shpalosen fakte për angazhimin e institucioneve në integrimin etnik

Qendra për Trajnime dhe Studime Gjinore ka kënaqësinë t’ju ftoj juve në konferencën ”Duke shtruar rrugën për ndërtimin e paqes dhe integrimin evropian” – kontributi i shoqërisë civile në paqen dhe harmonia ndëretnike, me fokus në dialogun midis komunitetit shqiptar dhe serb në Kosovë. Objektiv i kësaj konference është të prezantojë angazhimin e autoriteteve të […]

TË FUNDIT

ferizaj
 

Aksident në Ferizaj (Foto)

Një person është lënduar në një aksident i cili ka ndodhur para pak minutash në Ferizaj. Sipas dëshmitarëve në vendin e ngjarjes vetura është aksidentuar me një objekt banimi. Ende nuk dihen shkaqet që kanë quar deri te ky aksident. Në vendin e ngjarjes shihet se kanë dalë njësitë e zjarrfikësve dhe ato të Policisë […]

moti
 

Moti i vranët dhe me shi, sot dhe dy ditët e ardhshme

Sipas parashikimeve gjatë ditës së sotme, temperaturat minimale do të sillen nga 12 deri në 14 gradë celsius, ndërsa maksimalet nga 21 deri në 25 gradë celsius. Ditëve në vijim mbi vendin tonë do të formohen zona jo stabile nga fushat e presionit të ulët të cilat janë shtrirë mbi Evropën perëndimore dhe Mesdhe. Nën […]

ekiosku
 

Në Pozhoran të Vitisë përurohet E-Kiosku

Zëvendës drejtoresha e misionit të USAID-it Lisa Magno do të vizitojë Vitinë. Gjatë qëndrimit të saj në këtë komunë Zv. drejtoresha Magno do të merr pjesë në hapjen e e-kioskut të gjeneratës së 2-të në Pozharan, dhe do të mbajë fjalim me rastin e Leksioneve të Mësuara nga Indeksi i Konkurentshmërisë së Komunave në Viti. […]

Uje
 

Kjo lagje e Prishtinës sot nuk do ketë ujë

Komuna e Prishtinës ka bërë të ditur se pas investimeve të bëra në rrjetin e ujësjellësit, kanalizimit fekal dhe atmosferik në rrugën “Fehmi Agani”, është koha për kyçjen e gypit të ri në sistem të ujësjellësit Si rrjedhojë Komuna ka njoftuar se sot do të ketë ndërprerje të furnizimit me ujë për këtë lagje në […]

integrimi etnik
 

Shpalosen fakte për angazhimin e institucioneve në integrimin etnik

Qendra për Trajnime dhe Studime Gjinore ka kënaqësinë t’ju ftoj juve në konferencën ”Duke shtruar rrugën për ndërtimin e paqes dhe integrimin evropian” – kontributi i shoqërisë civile në paqen dhe harmonia ndëretnike, me fokus në dialogun midis komunitetit shqiptar dhe serb në Kosovë. Objektiv i kësaj konference është të prezantojë angazhimin e autoriteteve të […]

ngjarjet dites
 

Ngjarjet e ditës së mërkurë, 23.05.2018

Qendra për Trajnime dhe Studime Gjinore organizon  Konferencën ”Duke shtruar rrugën për ndërtimin e paqes dhe Integrimin evropian” – Kontributi i Shoqërisë Civile në paqen dhe harmonia ndëretnike, me fokus në dialogun midis komunitetit shqiptar dhe serb në Kosovë. (Hotel Swis Diamond, ora 9:30) Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e […]

Tash

NA NDIQNI

Kjo lagje e Prishtinës sot nuk do ketë ujë

by Naim Krasniqi
NA NDIQNI

Send this to a friend