// E premte ORA 21:20

2,063

22 Prill 2016

Siguria e Aeroportit

Hulumtim

Siguria në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinë është tema e radhës me të cilën është marrë emisioni “Drejtësia në Kosovë”

Hulumtimi sjell detaje për mënyrën se si një zyrtar i sigurisë së Aeroportit është dënuar për vepër penale dhe vazhdon të merret me oraret e stafit të sigurimit në Aeroport.

Emisioni sjell detajet se si Ilmi Lushkaku, zyrtari i sigurisë së Aeroportit, qëndroi për pesë muaj në burg dhe u rikthye në punë në Aeroport.

Të intervistuar nga emisioni “Drejtësisë në Kosovë”, zyrtarë të ANP-së kanë thënë se kjo nuk përbën problem për sigurinë e Aeroportit ndërsa zyrtarë të Ministrisë së Punëve të Brendshme janë arsyetuar me vendimin e tyre që Lushtakut t’i ndalohet qasja në zonën e kuqe të sigurisë.

Emisioni sjell edhe detaje të tjera për masat e sigurisë të cilat janë marrë pas sulmeve të fundit në Aeroportin e Brukselit e poashtu detaje për rezultatet e testeve të fundit të sigurisë që Ministria e Punëve të Brendshme i ka kryer në Aeroportin e Prishtinës.

Në pjesën e dytë te emisionit shikoni se si Ministri i Drejtësisë Hajredin Kuçi, ka dekoruar me Çmimin për Drejtësi “Sali Çekaj”, gjyqtarin e Podujevës Minir Hoti, i cili ka toleruar dhunën në familje

Në fund të emisionit, “Drejtësia në Kosovë” transmeton rubrikën Policia

NDËRLIDHUR

Hulumtim
 

Heshtja e Falsifikimit të Notave

Të enjten në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ u transmetua hulumtimi mbi falsikifimin e notave të 12 nxënësve që u hesht nga të gjithë, përfshirë edhe institucionet e arsimit. Ky emision i realizuar nga Jeta Xharra e Doruntina Baliu sjell pamje të ditarit të shkollës dhe librit amzë të shkarravitura dhe falsifikuara pas tentativës për ngritje të […]

Hulumtim
 

Drejtësia për Fajde

Reportazhi sjell rrëfimin e Sofije Mehanës, e cila tregon për përvojat e saj në komunikimin me fajdexhinjtë si dhe për amanetet që i lanë dy djemtë pak orë para se të bënin vetëvrasje.

Hulumtim
 

Shteti Rrezikon Trepçën

AKP-ja nuk ka arritur të bëjë studimin e fizibilitetit për “Trepçën”. 52 ditët e ardhshme janë kritike për fatin e “Trepçës”. Deri më 1 nëntor, Ligji i ri për Trepçën duhet të jetë i publikuar në gazetën zyrtare. Nëse kjo nuk ndodh, “Trepça” shkon në likuidim, e pastaj për “Trepçën” vendosin të tjerët

TË FUNDIT

 

Zgjedhjet Lokale: Shumë Zhurmë e Shpenzime për Asgjë

Për ata mbi 7000 kandidatë që tash janë në garë për postin e kryetarit/es dhe për anëtarë/e të kuvendeve komunale, problemi i pushtetit të kufizuar të komunave nuk do të përmendet fare në fushatë zgjedhore. Pothuajse të gjithë do të premtojnë zgjidhjen e të gjitha problemeve, nga papunësia e liberalizimi i vizave, e deri tek eliminimi i rriqrave.

vetingu
 

Testi i Vetingut Edhe në Polici

Zyrtarizimi nga ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj i nisjes së procesit të vetingut edhe në radhët e Policisë së Shtetit ka krijuar pritshmëri të ndryshme mes njohësve të fushës së rendit, të cilët argumentojnë se suksesi i kësaj nisme do të varet nga goditja e atyre që lejuan kanabizimin e vendit.

MSA
 

Qeveria e Re dhe Detyrimet e MSA-së për Politikat Sociale

Reformat në sektorin e punësimit dhe skemat sociale gjithmonë i kanë sfiduar qeveritë. Këto reforma mund të shkaktojnë protesta nga punëtorët apo reagime të fuqishme të bizneseve. Për qeverinë e re, realizimi i projekteve dhe reformave ekonomiko-sociale dhe përgjegjësive të marra nga marrëveshja, më gjasë, do të mbesin edhe një shtyrje e radhës. Pa zgjidhje.

Vdes Shoferi në një Aksident në Mitrovicë

by Behar Mustafa
NA NDIQNI

Send this to a friend