// E premte ORA 21:20

1,243

23 Shtator 2016

Privatizimi i Dyshimtë në Kamenicë

Hotel Mineral

Të gjeturat nga hulumtimi i ekipit të “Drejtësia në Kosovë” tregojnë për dyshimet për keqpërdorime në procesin e privatizimit të ish-ndërmarrjes shoqërore “Hotel Mineral”.

Të dhënat nga dosja e privatizimit të këtij hoteli tregojnë se AKM-ja në vitin 2007 kishte shpallur tenderin për shitjen e hotelit së bashku me 30 ari tokë.

Hulumtimi po ashtu nxjerr në pah të dhënat se Bordi i Drejtorëve të AKM-së kishte aprovuar shitjen e vetëm 11 ari truall së bashku me hotelin, por dy vjet më vonë blerësi i ndërmarrjes ka nënshkruar kontratë me AKP-në për 16.65 ari dhe 800 metra katrorë objekte.

“Drejtësia në Kosovë” ju sjell edhe deklaratën e ish-menaxheres së këtij hoteli Naziktere Spahiu, e cila po pretendon se blerësit me procesin e privatizimit, i janë falur disa ari tokë nga kjo ndërmarrje.

Emisioni ju sjell edhe deklaratën e Emin Cakollit, i cili në vitin 2007 e bleu këtë ndërmarrje për 173 mijë euro.

Në pjesën e dytë të emisionit do të ndiqni intervistën me majorin Jeton Rexhepi nga Policia e Kosovës lidhur me Ligjin e ri për Rregullat e Trafikut Rrugor.

Majori Rexhepi në intervistën dhënë për Emisionin “Drejtësia në Kosovë” tregon se çka ka ndryshuar me ligjin e ri, cilat janë risitë e këtij ligji dhe a janë ashpërsuar sanksionet për ata që shkelin rregullat e caktuara me këtë ligj.

Në fund të emisionit transmetohet rubrika e rregullt “Policia” ku do të mund t`i shihni filmimet ekskluzive nga aksionet e Policisë së Kosovës në luftën kundër krimit.

“Drejtësia në Kosovë” transmetohet çdo të premte në ora 22:30 në Radio Televizioni Publik të Kosovës dhe repriza jepet të hënën në mesditë.

NDËRLIDHUR

Drejtësia në Kosovë
 

Hulumtimi për Dosjet e Hagës

Emisioni “Drejtësia në Kosovë” transmetoi hulumtimin i cili tregon se si kanë dështuar institucionet e Kosovës që edhe 18 vite pas përfundimit të luftës të hetojnë dhe zbardhin krimet e luftës të kryera gjatë viteve 1998-99. Hulumtimi tregon se askush nga Prokuroria e Shtetit nuk e ka marrë mundin t`i kërkojë dosjet nga Tribunalit i […]

Drejtësia në Kosovë
 

Gypat që Dogjën Mijëra Euro

Emisioni “Drejtësia në Kosovë” transmetoi hulumtimin ekskluziv që tregon se si janë shpenzuar fondet publike nga ana e Komunës së Rahovecit. Hulumtimi sjell detaje të projektit për instalimin e ujit të pijes në 5 fshatra të Rahovecit që kushtoi 412 mijë euro, ndërsa gypat kishin filluar të plasariten menjëherë pas lëshimit të ujit. Poashtu do […]

Drejtësia në Kosovë
 

Kërcënimi i Investitorit nga Zvicra

Në emisionin ‘Drejtësia në Kosovë’ u transmetua hulumtimi rreth pengimit të një investitori për të investuar në Kosovë. Në hulumtim transmetohen bisedat telefonike ku investitori nga diaspora kërcënohet për t’u tërhequr nga privatizimi një lokali. Si po pengohen investitorët e tjerë për të investuar në Mitrovicë? Si shpjegohet fakti që kërcënuesi ende nuk është gjykuar […]

Rubrika Policia
 

Video: Gjuetia Ndaj Drogës në Veriun e Mitrovicës

Filmime ekskluzive të një aksioni të Njësisë së Antidrogës në veriun e Mitrovicës janë shfaqur në emisionin “Drejtësia në Kosovë“. Aksioni i udhëhequr nga Njësia e Antidrogës, e cila vepron në veri të vendit, ka përfunduar me shkatërrimin e një rrjeti dilerësh. Zyrtari policor përgjegjës për hetimin ka treguar se rrjeti ishte mbikëqyrur për disa […]

TË FUNDIT

KEDS
 

Vendet Ku Nesër Nuk Do të Ketë Rrymë

Në vazhdim mund të lexoni vendet ku të mërkurën  do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në shtatë rajonet e Kosovës sipas njoftimit të KEDS-it. Komuna Prizren – Dalja 10 kV Hasi 2 prej orës 10:00 deri në ora 13:00. Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do të mbesin, Lubizhda, Bregdrini, Lukia, Romaj, […]

Sulmi
 

Tentohet t’i Vihet Flaka QKMF-së në Veri të Mitrovicës

Dje në orët e hershme të mëngjesit janë thyer xhamat e Qendrës së Mjekësisë Familjare në lagjen “ Kodra e Minatorëve “, në veri të Mitrovicës. Zëdhënësja e Komunës së Mitrovicës Blerina Kastrati tha për KALLXO se fillimisht janë thyer xhamat dhe më pas është tentuar t’i vihet flaka gjithë objektit, ku shërbime u ofrohen […]

dialogu kosovë- serbi
 

Kontestohet Roli Prijës i Thaçit në Dialogun me Serbinë

Përfaqësimi i Kosovës në dialogun e nivelit të lartë politik me Serbinë nga presidenti Hashim Thaçi, po kontestohet nga tabori i partive opozitare. Kuvendi i Kosovës, sipas deputetëve nga komisionet e ndryshme parlamentare, ka autorizuar Qeverinë dhe jo presidentin që ta përfaqësojë vendin në këtë dialog. Debatin rreth dialogut me Serbinë e ka organizuar Instituti […]

valdrin lluka
 

Posta do t’ia Shohë Sherrin Privatizimit të Telekomit

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, gjatë raportimit që sot e bëri para Komisionit për Zhvillim Ekonomik, ka treguar se Pota e Kosovës ka vështirësi dhe operon me humbje. Sipas tij, rreth 40 për qind e të hyrave të Postës vijnë nga Telekomi i cili paguan qiranë për shfrytëzim të objekteve. “Posta e Kosovës është […]

Komuna e Vitisë
 

2 Milionë Euro për Ndërtimin e Zonës Ekonomike në Budrigë të Vitisë

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti dhe Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi për Zonën Ekonomike, konkretisht Parkun Industrial që pritet të ndërtohet në fshatin Budrigë të Vitisë. Ministri Hasani ka bërë me dije se financimi i këtij projekti do të bëhet nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë […]

Tash

NA NDIQNI

19 Drunj Dekorativë në Suharekë në 19 Vjetorin e Viktimave Civile të Luftës

by Dorentina Kastrati
NA NDIQNI

Send this to a friend