// E premte ORA 21:20

3,690

30 Nëntor 2016

Gjykatës e Prokurorë që u Ikin Tatimeve

Emisioni i radhës “Drejtësia në Kosovë” solli hulumtimin ekskluziv i cili dëshmon se në sistemin kosovar të drejtësisë ka gjyqtarë dhe prokurorë të cilët ia fshehin shtetit paratë që i fitojnë nga qiraja.

Hulumtimi disa javor i mbi 500 deklarimeve të formularëve të pasurive të gjyqtarëve dhe prokurorëve ka nxjerrë në pah se njerëzit e ligjit kanë shkelur më të dyja këmbët Ligjin për tatimin në të ardhurat personale duke mos i deklaruar të hyrat nga qiraja në Administratën Tatimore të Kosovës.

Të gjeturat nga hulumtimi dëshmojnë se dhjetëra gjyqtarë e prokurorë realizojnë të hyra nga qiraja e banesave lokaleve e pasurive të tjera të tyre të cilat i lëshojnë me qira dhe të njëjtat të hyra një numër i këtyre gjykatësve dhe prokurorëve nuk i kanë deklaruar të hyrat në ATK.

NDËRLIDHUR

vrasja e oliver ivanoviqit
 

Ekskluzive: Gërxhaliu Jep Detaje nga Autopsia e Ivanoviqit

Në një intervistë ekskluzive për KALLXO.com, drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu, ka dhënë detaje rreth procesit të autopsisë të trupit të kryetarit të Iniciativës Qytetare SPD, Oliver Ivanoviqit. Sipas Gërxhaliut, Oliver Ivanoviq është qëlluar me armë zjarri në kafazin e kraharorit. “I njëjti është qëlluar nga predhat të liruara nga arma e […]

senati i up-së
 

‘Edhi i Prerë’ dhe ‘Formimi i Ushtrisë’ në Senat të UP-së

Senati i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” sot ka mbajtur mbledhjen e parë për vitin 2018. Në këtë mbledhje u shqyrtuan 12 pika të rendit të ditës ndërsa u shty për shqyrtim kërkesa e Parlamentit të Studentëve për lejimin e afatit të absolventëve për të gjitha njësitë akademike. Disa vendime u kaluan e disa të […]

prite t'gjelbren!
 

Plani i Ri, Policë Civilë Afër Semaforëve Nëpër Prishtinë

35 tiketa të trafikut janë shënuar sot, në kuadër të një operacioni të ri të Njësitit Rajonal të Komunikacionit Rrugor në Prishtinë për ngasësit që nuk i respektojnë rregullat e trafikut në semaforë. Togeri policor Qamil Behrami tregoi se për t’i disiplinuar ngasësit, Policia tashmë ka angazhuar edhe policë civilë të cilët kujdestarojnë nëpër vendet […]

Aksident
 

VIDEO – Aksident në Autostradë, e Përfshirë edhe Vetura Zyrtare

Në një aksident në autostradën Prishtinë- Pejë, në afërsi të Komoranit, raportohet se ka edhe të lënduar. KALLXO.com posedon video të xhiruar pak pasi u shkaktua ky aksident në të cilin shihen se kanë qenë të përfshira dy vetura. Njëra nga veturat e përfshira ka dalë jashtë rrugës. Në aksident ka qenë e përfshirë edhe […]

TË FUNDIT

Hashim Thaçi
 

Thaçi: Skënderbeu, Mbrojtës i Civilizimit Europian

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi foli lidhur me aktivitetet që do të mbahen për nder të vitit të Gjergj Kastriotit ‘Skënderbeu’. Në 550 vjetorin e vdekjes së heroit kombëtar, Presidenti kujtoi veprat e tij të cilat i vlerësoi me impakt mbi Evropën. “Gjergj Kastrioti, i cili në krye të shtetit të Arbrit i bëri qëndresë […]

rasti medicus
 

Polici Thotë se e Pa në Aeroport Izraelitin e Dyshuar për Trafikim Organesh

Eksperti i mjekësisë ligjore, Arsim Gërxhaliu, si dhe rreshteri i Policisë, Xhavit Plakolli, u dëgjuan sot në cilësinë e dëshmitareve në gjykimin për transplantimet e organeve që pretendohet se u bënë në klinikën “Medicus”. Gjatë kësaj seance ka qenë e planifikuar që të dëgjohej edhe dëshmitari tjetër Nexhmi Qyqalla por për të njëjtin u vendos […]

Shëndetësia në Kosovë
 

Pritje të Gjata të Pacientëve në Korridoret e Ftohta

Me qindra pacientë gjatë ditës presin për vizita ambulantore specialistike, të cilat kryhen brenda Qendrës Klinike Universitare të Kosovës. Por, hapësirat ku qindra pacientë në ditë marrin këto shërbime, janë të improvizuara në bodrumin e njërës prej klinikave të Qendrës. Në këto hapësira, sipas mjekëve, bën ftohtë, e madje ato shpeshherë kaplohen nga kanalizimi. Blerim […]

vrasja e oliver ivanoviqit
 

Kërcënimet për Vrasje Ndaj Oliver Ivanoviqit u Injoruan

Oliver Ivanoviq, i vrarë të martën në Mitrovicën e Veriut, kishte raportuar një numër të kërcënimeve dhe kishte kërkuar ndihmë edhe nga autoritetet e Serbisë edhe nga ato të Kosovës, por ishte injoruar. Ai dhe familja e tij kishin marrë disa herë kërcënime për jetë, por kërkesat e tij për ndihmë përfunduan pa rezultate. “Ata […]

Tash

NA NDIQNI

Pritje të Gjata të Pacientëve në Korridoret e Ftohta

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend