// E premte ORA 21:20

1,448

24 Prill 2017

E Drejta e Gruas në Pronë dhe Ndryshimi i Ligjeve

“Drejtësia në Kosovë” transmetoi emisionin e radhës i cili trajton problematikën e trashëgimisë dhe të drejtës për të regjistruar pronën, me theks të veçantë të drejtat e grave  dhe vajzave.

Emisioni “Drejtësia në Kosovë” sjell edhe deklarata e akterëve kryesorë të cilat janë pjesë e plotësim-ndryshimit të ligjeve bazike që do garantonin të drejta të barabarta për gratë kosovare në çështjet e trashëgimisë dhe atë të regjistrimit të pronës.

Po ashtu do mund t`i shihni se cilat janë rekomandimet e shoqërisë civile për pakon ligjore: Ligjin për Trashëgimin, Procedurën Jokontestimore dhe Ligjin për Noterinë që aktualisht janë prekin miratimin nga deputetët e Kuvendit të Kosovës.

Në fund të emisionit transmetohet rubrika e rregullt Polica me pamje ekskluzive nga aksionet e Policisë në luftën kundër krimit.

NDËRLIDHUR

debat pernime
 

#DebatPernime për 38 Komunat e Kosovës

Që nga 21 shtatori, për çdo mbrëmje nga ora 19:45 në TV21 dhe drejtpërdrejt në faqen e KALLXO.com në Facebook, kandidatët për kryetarë të komunave për zgjedhjet lokale të 22 tetorit do t’i shpalosin programet e tyre në #DebatPernime të moderuar nga Jeta Xharra. Rreth 200 kandidatë për kryetarë të komunave do të dalin përballë […]

 

Frikësimi i Investitorëve

Emisioni ‘Drejtësia në Kosovë’ transmetoi hulumtimi lidhur me problemet me të cilat po përballen investitorët në komunat e Kosovës. Në këtë hulumtim transmetohet rrëfimi i Adem Elshanit nga fshati Nagavc i Rahovecit, i kthyer nga Zvicra për të investuar në Kosovë, për pamundësinë që ta ndërtojë një fermë. Çka thotë kryetari i komunës së Rahovecit […]

vdekjet e dyshimta
 

VIDEO: Zhvarrosen Personat që Vdiqën në QKUK

Ekipet e Institutit të Mjekësisë Ligjore kanë zhvarrosur sot tre personat që vdiqën në QKUK në rrethana të dyshimta. Procesin e zhvarrimit të të vdekurve në raste të dyshimta po e kritikon drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu. Ai tha se në raste të tilla, për të kuptuar shkaqet e vdekjes autopsia duhet […]

TË FUNDIT

Gjykimi për vrasje
 

25 Vjet Burg për Vrasjen e Mikut

Një çerek shekulli burg ka shpallur Gjykata Themelore e Prishtinës ndaj E.J., i akuzuar për vrasjen e vëllait të gruas së tij në mars të vitit 2014. Gjykata ka gjetur se i akuzuari E.J. është fajtor sepse më 8.3.2014, rreth orës 20:45, në rr. “Shaip Spahija”(Mahalla e Muhaxherëve), në Prishtinë, për shkak të një mosmarrëveshje […]

Konferenca
 

Policia e Rajonit të Prishtinës Pjesë e Konferencës në Lisbonë

Policia e Rajonit të Prishtinës mori pjesë në konferencën e 39 të policive të kryeqyteteve evropiane. Në këtë konferencë ka marrë pjesë edhe Drejtori i Policisë së Rajonit të Prishtinës, Rexhep Sijarina. Prishtina në këtë konferencë po merr pjesë për të dytën herë. Sipas njoftimit të policisë, temat kyçe të diskutimit në këtë konferencë ishin […]

Posedim Droge
 

Arrestohet një Grua, po Fuste Drogë në Burg

Policia ka njoftuar se ka arrestuar të dyshuarën femër, pasi që gjatë vizitës që i kishte bërë një të burgosuri, në gjësendet e saj është gjetur dhe konfiskuar një sasi e vogël e substancës së dyshuar narkotike e llojit marihuanë. Rasti ka ndodhur dje rreth orës 12:45 në Qendrën Korrektuese të Lipjanit. Me vendim të […]

Arrestimi
 

Ia Merr Vëllait 2 Metra Dru

Policia ka arrestuar një person, i cili dyshohet se ia ka marrë vëllait të tij 2 metra dru. Rasti që ka ndodhur në Prishtinë është raportuar dje rreth orës  10:55. Këtë rast Policia po e trajton si marrje e pasurisë së luajtshme. Me vendim të prokurorit i dyshuari është dërguar në mbajtje. Share on Facebook […]

ramush haradinaj
 

Haradinaj Uron Kancelaren Merkel për Fitoren

Kryeministri Ramush Haradinaj i ka dërguar një letër urimi kancelares gjermane, Angela Merkel, me rastin e fitores së saj në zgjedhjet e 24 shtatorit. Sipas një komunikate të Qeverisë, në letër ndër tjera kryeministri Haradinaj i ka shprehur admirimin e tij për rizgjedhjen e saj në mandatin e katërt radhazi për t’u shërbyer interesave më […]

Tash

NA NDIQNI

Ia Merr Vëllait 2 Metra Dru

by Naser Sertolli
NA NDIQNI

Send this to a friend