// E premte ORA 21:20

28,896

12 Dhjetor 2016

I Dënuari Për Terrorizëm Flet nga Qelia e Burgut

Nga qelia e tij në burgun e Gjilanit, Sllobodan Gavriq ka rrëfyer për emisionin “Drejtësia në Kosovë” mënyrën se si u kap me mbi 12 kilogramë eksploziv në afërsi të ambasadës Amerikane në Prishtinë.

Serbi i cili me profesion është veterinar është dënuar me 11 vjet burgim nën akuzën se planifikoi një sulm terrorist në Prishtinë pak ditë para Krishtlindjeve, ka treguar për prejardhjen e eksplozivit.

Ai  ka rrëfyer për mikun e tij i cili është një ish pjesëtar i policisë serbe dhe pjesëtar i Luftës në Bosnje të cilit thotë se duhej t’ia dorëzonte eksplozivin.

Në intervistën ekskluzive, Gavriq ka rrëfyer për prejardhjen e eksplozivit e po ashtu metaleve të cilat u gjetën në makinën e tij.

Arrestimin e tij afër ambasadës amerikane Gavriq e ka quajtur një rastësi duke pretenduar se ai nuk i dinte rrugët e Prishtinës.

NDËRLIDHUR

gjykata speciale
 

Mesazhet e Dyshimta për Dëshmitarët e Speciales

Emisioni i fundit i “Drejtësisë në Kosovë” shfaqi hulumtimin për të ‘premten e frikshme’, në të cilën u tentua shfuqizimi i ligjit për gjykatën speciale. Tentativa për shfuqizimin e speciales mori vlerësime të ndryshme nga analistët, njohësit e rrethanave në Kosovë, dhe shtetet mike. Deklarata mbështetëse, analiza e deri te zotimet për pasoja për Kosovën […]

Shqipe Pantina
 

‘Intervista e Visar Ymerit e Shtyri Kurtin të Kandidojë për Kryetar të VV-së’

Intervista e ish-kryetarit të Vetëvendosjes, Visar Ymeri, në emisionin “Rubikon” e kishte shtyrë Albin Kurtin të marrë vendimin për të kandiduar për kryetar të partisë. Kështu pretendon deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Shqipe Pantina, në një intervistë për KALLXO.com. Ajo thotë se në mbledhjen e Kryesisë së Vetëvendosjes me grupin parlamentar, Albin Kurti ka treguar se […]

Lëvizja "Vetëvendosje"
 

Pantina: Besoj se Do të Kemi Qëndrime të Njëjta në Kuvend

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Shqipe Pantina, e cila para disa javësh kishte dhënë dorëheqje nga të gjitha pozitat në VV, në një intervistë për KALLXO.com thotë se beson se si grup parlamentar do të kenë qëndrime të njëjta përballë çështjeve parlamentare. “Besoj që do të kemi qëndrime të njëjta, sepse shumica e qëndrimeve kanë qenë […]

Shqipe Pantina
 

Pantina ia Uron Albin Kurtit Kryetarllëkun

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga Lëvizja Vetëvendosje, Shqipe Pantina, në një intervistë për KALLXO.com ia ka uruar Albin Kurtit zgjedhjen në krye të partisë. “Unë i uroj Albinit zgjedhjen e tij në krye të Lëvizjes Vetëvendosje, uroj që të jetë në gjendje ta reformojë Lëvizjen për ta bërë atë një parti moderne”, tha Pantina […]

TË FUNDIT

ndikimi rus
 

Prokurori i Përgjithshëm Amerikan Merret në Pyetje për Fushatën e Trump

Prokurori i Përgjithshëm amerikan, Jeff Sessions, është marrë në pyetje nga hetuesit e këshilltarit special, Robert Mueller, lidhur me çështjen nëse Rusia ka bashkëpunuar me fushatën e Trumpit në zgjedhjet e vitit 2016 në Shtetet e Bashkuara. Zëdhënësja e Departamentit të Drejtësisë, e ka konfirmuar për BBC-në se takimi ka ndodhur javën e kaluar. Sessions […]

Sulmet ne siri
 

ShBA: Rusia Duhet Fajësuar për Përdorimin e Armëve Kimike në Siri

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson ka thënë se Rusia duhet fajësuar për përdorimin e armëve kimike në Siri, pas raportimeve se ka dyshime për përdorim të këtyre armëve gjatë kësaj jave afër Damaskut. Tillerson ka folur sot në Paris, pasi 24 shtete, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe Francën kanë lansuar një organizatë të […]

pavarësimi i katalonisë
 

Puigdemont Dëshiron të Kthehet në Spanjë, por pa Rrezikuar Burgun

Lideri katalanas, Carles Puigdemont kërkoi sot kthimin në Spanjë, por pa rrezikuar burgun, për të mbrojtur kandidaturën e tij në presidencën e Katalonisë, pavarësisht premtimit të Madridit për arrestimin e tij. “Qëllimi im është dhënia e kontributit në vendosjen e demokracisë, në mënyrë që rezultati i zgjedhjeve katalanase të njihet zyrtarisht. Sinjali më i mirë […]

lista e zezë
 

Bashkimi Europian Largon 8 Vende nga Lista e Zezë e Parajsave Fiskale

Njëzetetetë ministrat e Financave të Bashkimit Europian tërhoqën sot tetë vende nga lista e tyre e zezë e parajsave fiskale, përfshirë dhe Panamanë. “Tetë vende si Panamaja, Koreja e Jugut, Emiratet e Bashkuara Arabe, Tunizia, Mongolia, Macao, Grenade dhe Barbade janë tërhequr nga lista e zezë, pas angazhimit të tyre për të zhdukur shqetësimet e […]

ofensiva kundër kurdëve
 

Zhvendosen 5,000 Civilë si Pasojë e Ofensivës Turke

Si pasojë e ofensivës ushtarake turke kundër trupave kurde në rajonin Afrin në Siri, deri më tani janë detyruar të zhvendosen 5,000 civilë, thuhet në një raport të OKB-së të publikuar sot. Kombet e Bashkuara njoftojnë se janë gati të ofrojnë ndihmë për 50 mijë njerëz në Afrin dhe mund të furnizojnë me ushqim 30 […]

Tash

NA NDIQNI